PREVENCE
Máme zaveden systém pravidelných preventivních prohlídek, který slouží k včasnému odhalení onemocněni.
Pravidelně zhotovujeme RTG snímky na zjišťování kazů, kontrolujeme stav dásní a sliznic.
U dětských pacientů je nutná první návštěva okolo 6 měsíce věku, kdy začínají prořezávat první zoubky.
Vývoj dětského chrupu je ukončen ve třech letech, a proto je velmi důležité pracovat s rodiči již v raném věku dítěte, aby si osvojily správné návyky ústní hygieny. Udržením kompletního dětského chrupu, předcházíte vzniku vad ve stálém chrupu, které je nutné řešit rovnátky. Kazivost zubů se dá velmi dobře ovlivnit dokonalou ústní hygienou a správnou skladbou jídla během dne.
Dentální hygiena je základem péče o zuby. Ve spolupráci s lékařem tvoří hygienistka dokonalý tým pro udržení dlouhodobého zdraví vašich zubů a celého organismu. Hygienistka Vám vysvětlí a ukáže, jakým způsobem o své zuby pečovat.
Zkontroluje stav dásní, odstraní zubní plak a kámen, vyleští je a na závěr ošetří fluorem. Zároveň Vám doporučí vhodnou techniku čistění, správný zubní kartáček a mezizubní pomůcky.
Tyto kontroly by měly být prováděny alespoň 1x ročně, pokud si pacient osvojí perfektní ústní hygienu. V ostatních případech Vám bude doporučen vhodný termín další návštěvy ( 3-6 měsíců).
Pokud nejste spokojení s odstínem svého chrupu, vybělíme vám vaše zuby profesionálně, šetrně a s veškerou péčí.
Používáme systém PURE Whitening, jediné bělení s garancí výsledku a trvanlivosti. Jedná se o kombinovaný postup, kdy se zahajuje domácím bělením a pokračuje bělením v ordinaci
- domácí bělení – bělící gel si aplikuje pacient doma do měkkých plastových nosičů zhotovených individuálně v laboratoři podle otisků jeho zubů.
- ordinační bělení – bělící gel je aplikován na sklovinu zubů v ordinaci
Další možností úpravy barvy u mrtvých zubů je vnitřní bělení, které provádí pouze lékař v ordinaci.
Podrobnější informace na www.purewhitening.cz
VÝPLNĚ
V případě lehčího poškození tvrdých zubních tkání se defekty řeší výplní (plombou).
Výplně:
Fotokompozitní (bílá)
Amalgamová
Její použití se volí individuálně na základě vyhodnocení lékaře, přičemž se respektuje také přání pacienta.
ENDODONCIE
Pokud již kaz pronikl do nervu (nebo při úrazu zubu) je potřeba ošetřit kořenové kanálky.
Ošetření spočívá v důkladném pročistění kanálků a jejich hermetickém zaplnění kořenovou výplní. Ošetření se provádí v anestezii a je nebolestivé. Toto ošetření je časově náročné, používají se prostředky k zajištění suchého operačního pole (izolační blána kofferdam) a lupové brýle.
Kořenový kanálek se opracovává a průběžně dezinfikuje výplachy, kontroluje se dosažená délka buď RTG snímky nebo elektronicky, tzv. apexlokátorem.
Definitivní plnění se provádí rozehřátou gutaperčou nebo gutaperčovými čepy se sealerem, který v kanálku ztuhne a ten se stává neprůchodným pro pronikání bakterií.
Po zaplnění kořenových kanálků, je potřeba zub vyztužit sklovláknitým čepem nebo kovovou inlejí a ošetřit laboratorně zhotovenou owerlaí nebo korunkou, která zub ochrání před prasknutím.
Po plnění zubu může dojít ke krátkodobé skusové nebo i trvalé bolesti, která však většinou spontánně ustoupí během několika dní. I přes veškerou snahu a dodržování nových moderních postupů, může dojít u plněných zubů ke komplikacím, jako je vznik váčku nebo prasklina kořene.
Proto je vždy jednodušším a levnějším řešením předcházet hlubokým kazům a tím i ošetření kořenových kanálků.
PROTETICKÁ STOMATOLOGIE
Cílem protetické stomatologie je nahrazení zubu nebo skupiny zubů.
Fixní protetika
Overlay – je keramická nebo kompozitní laboratorně zhotovená výplň, která nahrazuje velkou část zubu (hrbolky a střed zubu), velkou výhodou je její šetrnost vůči tvrdým zubním tkáním. Může se použít tam, kde je dostatek zubu nad dásní.
Korunka – nahrazuje korunkovou část zubu při zachování vlastního kořene. Nejčastěji se zhotovuje z keramiky nebo kovu. Pryskyřičné korunky se využívají jako provizorní řešení.
Můstek – řeší ztrátu jednoho nebo více zubů přemostěním mezery a uchycením na zubech sousedícími s mezerou.
Implantát – nahrazuje celý zub včetně kořene, zavádí se nejlépe do zhojené kosti (na našem pracovišti implantáty nezavádíme, ale máme smluvně zajištěné chirurgické pracoviště).
Snímatelná protéza
Může být celková nebo částečná. Je zhotovena z pryskyřice a není trvale nasazena v ústech.
Teleskopická náhrada
Jedná se o snímací náhradu, která v ústech drží systémem dvouplášťových korunek. Vnitřní část je pevně nacementována na zubech a vnější část je součástí protézy. Vlastní protéza se nasazuje na okorunkované pahýly a má velmi dobrou retenci. Tím, že se zuby zatěžují ve správné, dlouhé ose zubu se významně prodlužuje jejich živostnost a případná viklavost se zmenšuje.
Ke zhotovení této protézy postačuje mít v čelisti pár zubů, jejichž kvalita nemusí být zcela dobrá. Proto se využívají často u pacientů s parodontitidou.
Jedná se o snímací náhradu, a tak je nutné ji denně vyjmout a vyčistit a opět nasadit. Je vhodné, aby jí pacient na noc měl v ústech.
Obrázek 1 Nabroušené zuby
Obrázek 2 Zuby s kovovými plášti
Obrázek 3 Vnitřní pohled na protézu
Další nespornou výhodou je velmi jednoduchá možnost opravy při nutnosti vytrhnout zub, který je pod protézou. Jednoduše se jamka v protéze zaplní pryskyřicí a protéza funguje dále.
Toto není možné u můstku, kdy se musí celá práce sejmout a zhotovit nová.
Teleskopické náhrady jsou velmi estetické, protože nikde nejsou viditelné spony a pokud je v ústech dostatek zubů, je možné zhotovit protézu i bez zakrytí patra. Tím je samozřejmě výrazně zlepšen komfort pacienta.
Zhotovení teleskopických náhrad je velmi náročné zejména v laboratoři. Ne každá zubní laboratoř má s touto prací zkušenosti a proto je běžně nezhotovuje.
Velmi důležitá je i zkušenost a pečlivost ošetřujícího lékaře.
Cena této práce se odvíjí podle počtu zubů v čelisti a podle náročnosti na zhotovení. Spodní cenová hranice je od 45 000Kč.
V naší ordinaci zhotovujeme tyto náhrady již více jak 10 let a zatím všechny náhrady slouží ke spokojenosti pacientů.
Obrázek 4 Vnější pohled na protézu
Obrázek 5 Protéza v ústech
PARODONTOLOGIE
Plak a zubní kámen jsou nejčastější příčinou vzniku parodontózy. V případě neléčení může být příčinou ztráty i zdánlivě zdravého zubu. Včasným odstraněním plaku a zubního kamene dokážeme většinou, ve spolupráci s Vámi, celý proces zastavit a zub zachránit.
Parodontologické vyšetření
Na první vyšetření si vezměte sebou doporučení od Vašeho lékaře, zubní kartáček a velký rentgenový snímek ( OPG ).
Vyšetření trvá cca 30 min a je nebolestivé.
Dostanete na vyplnění dotazník, který je možno stáhnout a vyplnit doma.
Lékař vyšetří stav dutiny ústní a jednotlivých zubů, provede RTG snímky a navrhne počáteční terapii. Ta se může lišit podle stupně poškození dásní a kostí. Vždy zahrnuje návštěvu dentální hygieny, která se pro dlouhodobé udržení dobrého stavu stává pravidelnou součástí Vaší péče o chrup.
U jednotlivých zubů se odečítají hodnoty tzv. parodontálních chobotů (kapes), které naznačují závažnost poškození závěsného aparátu zubu.
Od hloubky parodontálních chobotů 5 mm musí být provedeny tzv. kyretáže zubů. Ty se provádějí v umrtvení dané části a jedná se o očistění kořenů zubů a vnitřní části dásně od plaku a zubního kamene. Velmi často jsou nasazována antibiotika, která nám pomáhají k potlačení zánětu a rychlejšímu hojení.
Po tomto ošetření dochází při správné hygieně k hojení a snížení hloubky parodontálních chobotů. Tento proces může být narušen kouřením, celkovým onemocnění nebo nesprávnou a nedostatečnou hygienou.
Za 8-12 týdnů po kyretážích se provádí kontrolní vyšetření kde se zhodnotí zejména úroveň domácí hygieny a hojení chobotů a navrhne se další postup léčby.
K úspěšné léčbě je nutné, aby byla zajištěna dokonalá domácí hygiena. Tu nelze provozovat, pokud jsou na zubech nevyhovující výplně nebo korunky. Jakékoliv dráždění dásně má za následek vznik zánětu dásní a jeho prohlubování v hlubších strukturách kosti. Proto je možné, že dostanete pro svého lékaře doporučení na předělání výplní, korunek nebo i extrakci nevyhovujících zubů. Stejně jako vady skusu (stěsnání, zkřížené zuby) mají za následek nemožnost dokonalé hygieny, a proto často pacienty doporučujeme ke konzultaci na ortodoncii.
Cílem léčby je zachování zdravých zubů, které mají naději na dlouhodobé fungování. Proto je vždy vhodné začít s léčbou co nejdříve a prevencí předcházet vzniku parodontalních změn.
V případě objednávky nebo dotazu nás kontaktujte přes formulář.